بزرگداشت روز جهانی کودک

کودکان سرمایه های آینده هرجامعه ای به شمار می آیند . آنان برای رشد و بالندگی خود ، نیاز ها یا در مفهوم دقیق تر حقوقی دارند که باید به درستی به آنها پرداخت ، باتوجه به نقش خانواده در بالندگی شخصیت کودک پیش از همه خانواده و سپس جامعه باید این حقوق را به خوبی بشناسد و خود را موظف به انجام آن بداند .

روز جهانی کودک روزی است که رای تجلیل از کودکان به رسمیت شناخته شده است ، ۲۰ ام نوامبر از سوی سازمان ملل متحد روز جهانی کودک نامگذاری گردیده ، این روز در کشور های مختلف تاریخ متفاوتی دارد ، در کشور ما ، ایران، روز کودک ۱۶ مهرماه است .

روز جهانی کودک ، تنها روزی برای جشن گرفتن برای آن دسته از کودکانی که به معنای واقعی کودکانه زندگی میکنند نیست ، بلکه فرصتی است برای آگاهی بخشی به کودکانی که در سراسر جهان خشونت  را در قالب استثمار ، سواستفاده و تبعیض تجربه کرده اند .

کودکان گاهی به عنوان کارگر مورد سو استفاده قرار میگیرند ، گاهی خسته از اسیب های خانواده از این کانون بحران دورشده و در خیابان ها سرگردان میمانند و چه بسا که بارها مورد خشونت و یا تعرض قرار میگیرند.فقر مطلق و اعتیاد والدین که گاه حتی به اعتیاد کودک نیز می انجامد معضل بسیار وخیم و جدی تری است که کودکی آنها و حتی بزرگسالی شان را نیز تهدید میکند. کودکانی که گرفتار ازدواج های اجباری میشوند نیز در مسیر پیش روی زندگیشان جهنمی را تجربه خواهند کرد که همچون نفرینی دردناک از کودکی تا بزرگسالی با آنها خواهد ماند.

روز جهانی کودک بهانه ایی شده برای ورود به دنیای کودکان، دنیایی که ما با اموخته های بزرگسالی نمیتوانیم به راحتی آن را درک کنیم و لازم است برای فهم آنها تهی از دیدگاه بزرگسالی با کودکان همراه شویم.باید از کودکان درسهای بزرگ را اموخت و عمق دردهای آنها را فهمید تا بتوان قدمی برای روشن کردن آینده ی آنها برداشت.

از این رو موسسه دنیای آنامهر،  در این روز جشنی برای کودکان برگزار میکند،  تا با کودکانی که در شرایط سخت زندگی را می گذرانند همراه شود و به آنها کودکی را دوباره یاد آور شده و شور کودکی را به آنها باز گرداند .

در این روز سعی میشود با برگزاری جشن های مختلف و مفرح ، اهدا هدیه به کودکان ، بازی کردن و پذیرایی از این موهبت های الهی کودکان را برای لحظاتی از مشکلات دور نگه داریم و ساعات زیبایی را برای آنها به ارمغان بیاوریم .همچنین در خلال این برنامه ها تلاش میکنیم با بازگرداندن اعتماد بنفس کودکان و آگاهی بخشیدن به آنها در زمینه ی حقوق کودک و روشهای حفاظت از امنیت جنسی خود راهی برای کاهش مشکلات آینده پیش روی کودکانمان روشن کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *