تاریخچه موسسه آنامهر

موسسه‌ دنیای آنامهر (با نام شناخته شده‌ی موسسه آنامهر)، یک سازمان مردم‌ نهاد، مستقل، غیرسیاسی و غیردولتی است که در تیرماه ۱۳۹۵ با شماره ۱۷۹۵ به ثبت رسیده است و هم‌اکنون با مجوز رسمی از وزارت کشور در محدوده استان هرمزگان به فعالیت می‌پردازد.

این موسسه به‌ صورت غیرانتفاعی و عام‌المنفعه و با هدف حمایت از کودکان کار و آسیب‌دیده‌ی اجتماعی بر مبنای آموزش به کودکان و خانواده‌هایشان و ایجاد آگاهی و فرهنگ‌سازی در جامعه نسبت به مشکلات کودکان کار سازماندهی شده است.

پیش از شروع فرایند ثبت این موسسه مطالعه ی محلات آسیب دیده شهر بندرعباس و شناخت انواع آسیب های اجتماعی کودکان صورت گرفت تا براساس نیاز جامعه اساسنامه ای هدفمند تنظیم شود.

این مجموعه فعالیت خود را در محله ی نخل ناخدا شهر بندرعباس آغاز کرد. دلیل این انتخاب وسعت کم ،عمق آسیب زیاد و نیز تضاد طبقاتی شایان توجه در حیطه ی این محله و محله ی مجاور آن یعنی گلشهر جنوبی بود. این محدوده با توجه به تعداد بسیار کم افرادی که در ماه های نخست فراخوان جذب نیرو در آنامهر حضور یافتند فضای مناسبی را برای ارایه خدمات اجتماعی مهیا می کرد.

پس از تشکیل نخستین کلاسها در مرکز فرهنگی مسجد امام صادق در محله نخل ناخدا جمعیت بسیاری از افراد محله برای دریافت خدمات هر هفته به پایگاه نوپای آنامهر مراجعه میکردند تا جایی که به علت تعداد زیاد کودکان و محدودیت فضا ،موسسه آنامهر مجبور به توقف کلاسهای آموزشی کودکان کار به صورت موقت شد.

از آنجایی که هیچگونه همکاری و حمایتی از این موسسه و جوانان عاشق و فعال در آن صورت نمیگرفت مدتی کلاسهای دانش آموزان در مدارس مختلف وبا کمک برخی مدیران دلسوز برقرار شد تا اینکه در نهایت خانه ی آنامهر برای براقراری کلاسهای بچه ها در مکان فعلی آن در محله ی طلابند (شمال محله نخل ناخدا) به صورت استیجاری آماده ی ارایه خدمات به کودکان شد.

این مدرسه به لطف خیرین دلسوز تجهیز و به صورت رسمی به پایگاه فعالیت موسسه آنامهر تبدیل شده است.

آنامهر به چه معناست؟

نام موسسه آنامهر که در ذهن غالب افراد معنای محبت مادری (برگرفته از واژه ترکی آنا به معنای مادر) را تداعی میکند از ترکیب دو واژه ی کهن پارسی آنا (مخفف آناهیتا) و مهر انتخاب شده است. 

آناهیتا الهه ی ایران باستان که در جهان شناخته شده است نگهبان مرز آبها و نماد دانایی و خرد و مادر تمام دانش ها خطاب می شده است.مهر، کهن ترین اسطوره ی بشری است که در یلدا توسط خداوند خلق شده و مبنای پیدایش جهان است، آنچه در تمام تعالیم اسلامی و اموزه های عرفای بزرگ ایران زمین با نام عشق و محبت میشناسیم و با تار و پود هستی ما گره خورده است.

آنامهر، دانش و خردی برمبنای عشق است که در تلاش است با بخشیدن عشق و آگاهی به کودکان معصوم و درد کشیده، آینده ای بهتر برای تمام فرزندان ایران زمین و برای تمام جهان بسازد. امید که این الگو کهن از مرزهای نیلگون خلیج پارس در تمام جهان عطر عشق بپراکند.

جامعه هدف آنامهر

اعضای خانواده آنامهر

 اعضای موسسه آنامهر را انسان های خیرخواهی تشکیل داده اند که همه آن ها برای یک هدف در کنار هم فعالیت میکنند.

فعالیت در این نهاد مدنی برای عموم مردم شریف ساکن در استان هرمزگان آزاد است و تنها الزام این موسسه حفظ حریم شخصی کودکان ، رعایت قوانین موسسه و مسائل اخلاقی است.

مددکاران اجتماعی، روانشناسان، معلمان، دانشجویان، پزشکان، صنعت گران ، مهندسان ، هنرمندان و تمامی کسانی که خواستار حمایت از کودکان کار و آسیب دیده اجتماعی هستند ، می توانند با عضو شدن خدمات ارزشمندی را در این راستا ارائه دهند .

این خدمات میتواند باعث کاهش فقر فرهنگی ،ادامه تحصیلات کودکان ،رفع معضلات خانواده ها،اشتغال مادران و حذف کار اجباری کودک ،سوادآموزی مادران ،بالابردن اعتماد به نفس مادر و کودک ، بهداشت وسلامت جسم ،رفع سو تغذیه کودکان کار و… باشد .

تمامی اعضا به طور داوطلبانه ،زمان ارزشمند خودرا با انتخاب خود به این فعالیت های خداپسندانه اختصاص خواهند داد. برای عضویت در موسسه کافی است ضمن پر کردن فرم تقاضای عضویت در لینک های مشخص شده با پذیرفتن قوانین در این راه همراه ما باشید تا به نحوی کسانی که به یاری ما نیاز دارند را تنها نگذاریم .

ساختار سازمانی موسسه آنامهر

برای رسیدن به اهداف موسسه آنامهر اعضای داوطلب  در قالب دو بخش فعالیت های خود را ساماندهی می کنند که شامل فعالیت های هئیت مدیره و مجمع عمومی  می باشد .

مجمع عمومی عرصه ی حضور تمام اعضای فعال موسسه آنامهراست که از تیم های اجرایی مختلف و کارگروه های تخصصی تشکیل شده است . افرادی که عضو موسسه می شوند  ، می توانند در کار گروه های تخصصی این مجمع فعالیت کنند و بعد از تایید سرگروها و اطمینان از تداوم همکاری ایشان به این مجمع راه خواهند یافت.

مجمع عمومی هر دوسال یکبار ، یک سری از اعضای داوطلب که شناخت کافی از اهداف موسسه داشته باشند را با رای گیری به عنوان هیئت مدیره انتخاب می کند .

تمام فعالیت های موسسه در تمام سمت ها به صورت داوطلبانه و خیرخواهانه می باشد و هیچ یک از اعضای این مجموعه از موسسین و مدیرعامل تا کلیه ی عوامل اجرایی عضو موسسه در برابر خدمات خود حقوقی دریافت نمی کنند.